Projelerimiz

Picture

DOĞAL SAYIMLAR PROJESİ

Yer: Türkiye/Bursa Ortak Ülkeler: Macaristan, İtalya, Portekiz, İngiltere, Romanya, Malta. AB Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı Tarafından Erasmus+ programı tarafından desteklenen gençlik değişimi projemizi 2017-2018 yılında gerçekleştireceğiz. Doğayı koruma insan sağlığı ve yaşamın garantisi için bir gerekliliktir. Doğada yaşayan bitki ve hayvan varlığını, bunların yetişme ve yaşam koşullarını korumak hem insanlık için hem de doğanın devamlılığı için yapılması gereken bir zorunluluktur. Gelecek nesillerin devamı olacak gençlerin doğaya olan ilgisiyle bir farkındalık yaratmak ve geleceğin liderleri olacak gençlerimizi doğa ve spor ile bir araya getirerek bir farkındalık yaratmayı planladığımız projemizdir.

2017-2018
Picture

GENÇLERİ SİBER ZORBALIKTAN KORUMA PROJESİ

Tarih: 2017-2018 Yer: Türkiye/Bursa Ortak Ülkeler: Türkiye, İspanya, Belçika, Romanya. AB Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı Tarafından Erasmus+ Programı Ana Eylem 2: Stratejik Ortaklıklar kapsamındaki “Keeping youth safe from cyberbullying” adlı projesini 2017-2018 yılında gerçekleştirileceğiz. İlk Koordinatörler Toplantısı 21-25 Mayıs 2017 Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. Siber zorbalık, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak bir birey ya da gruba yapılan teknik ya da ilişkisel tarzda zarar verme davranışlarını ortadan kaldırmaya yönelik yerelde çalışmalarımız sonucunda çalışma alanımızı genişleterek kitlesel bir tepki yaratmak için AB ile gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz projemizdir.

2017-2018
Picture

DÜNYA GENÇLİK FESTİVALİ

Tarih: Mayıs 2018 Yer: Uludağ Üniversitesi Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi Olarak düzenlenecek olan Dünya Gençlik Festivalinde dünya gençlerinin bir araya gelmesiyle gençlik çalışmaları, gençlik istihdamı, teknolojinin inovasyonu, üretilebilirlik gibi konuları ele alınacaktır. Spor, kültür-sanat, bilimsel faaliyetlerin bir arada olacağı bu etkinlikte gençlerin dünya barışının birer temsilcisi olarak bir arada olmaları sağlanacaktır. Yeni kültürlerin öğrenileceği gençlerin ve kendilerini genç hissedenlerin sorunlarını tartışma fırsatı bulacakları bu ortamda birbirinden farklı onlarca eğitim ve faaliyetle genç yaşlı çocuk farkı gözetmeksizin herkesin bir arada olduğu bir festival olarak planlanmıştır. Aynı zamanda Uludağ Üniversitesi’nin dünyada tanıtımına katkıda bulunup dünya teknolojisini Türkiye’nin önceliğinde yeni bir bakış açısı kazandırmak ve Uludağ Üniversite öğrencilerinin bu deneyimi birebir bunun içinde bulunması esas amaç alınmıştır.

2017-2018
Picture

PROJE YAZMA EĞİTMEN EĞİTİMİ ve DÜŞÜNCE KAMPI

Tarih:01 Mart-29 Mart 2018 Yer: Görükle Oruç Hotel Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi tarafından Türkiye Ulusal Ajansı Eğitmenleri ve alanında uzman bilişimciler ile birlikte gerçekleştirmeyi düşündüğümüz Eğitim toplamda 29 gün boyunca 3 farklı oturum ve her oturumda 4 grup ile gerçekleşecektir. 9 gün eğitmen eğitimi olarak ayrılmış olup 160 gönüllü genç ile birlikte hem eğitim düzenlenmiş olup hem de Türkiye Ulusal Ajansı proje çağrısına Proje yazılacaktır.

2017-2018
Picture

''KADIN VE POLİTİKA''

Yer: U.Ü. Proje Atölyesi Etkinlik İçeriği: Kadının politikadaki yerinin tartışıldığı ”Beş Çayı” etkinliği Etkinlik Türü: Panel

09/03/2018
Picture

ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI BULUŞUYOR

Kişi Sayısı: 150 2016 yılında bir benzerini düzenlemiş olduğumuz projeye devamlılık sağlamak ve yeni fikirlerin edinileceği bir ortam kurmak amacıyla tekrardan yapılacak olan Öğrenci Toplulukları Buluşuyor etkinliğinde topluluklara bilgilendirme eğitimleri verilecektir. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden Topluluk başkanlarının ve yardımcılarının katılacağı bu etkinlikte gençlik fırsatlarının Erasmus+ ın proje yazma tekniklerinin anlatılacağı eğitimler verilecektir.

19/02/2018
Picture

ÜNİVERSİTENİ TANI, FIRSATINI YAKALA PROJE ATÖLYESİ ORYANTASYONU

Uludağ üniversitesi öğrencilerine Üniversitenin sunduğu fırsatları tanıtmak ve Erasmus+ tanıtımı yaparak Uludağ Üniversitesi öğrencilerine yeni alanların tanımını yapmak esas amaç alınmıştır.

12/02/2018
Picture

ÜNİVERSİTENİ TANI, FIRSATINI YAKALA PROJE ATÖLYESİ ORYANTASYONU

Uludağ üniversitesi öğrencilerine Üniversitenin sunduğu fırsatları tanıtmak ve Erasmus+ tanıtımı yaparak Uludağ Üniversitesi öğrencilerine yeni alanların tanıtımını yapmak esas amaç alınmıştır.

22/12/2017
Picture

BAŞKANLAR BULUŞUYOR

Yer: U.Ü. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi Etkinlik İçeriği: T.C in yerel ve ulusal yöneticileriyle üniversite öğrencilerini bir araya getirmek amaçlanmıştır.

14/12/2017
Picture

BİLİŞİM KURULTAYI

Yer: U.Ü. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi 21.yy’ın ve geleceğin gidişatına yön verecek olan bilişim konusu üzerine alanında uzman kişiler ile yapılacak olan bu etkinlikte Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin bilişim konusu üzerine ufuklarını genişletmeleri amaç olarak alınmıştır.

28/11/2017
Picture

CUMHURİYET'İN EĞİTİM POLİTİKALARI VE KÖY ENSTİTÜLERİ

Yer: U.Ü. Proje Atölyesi Etkinlik İçeriği: Cumhuriyet’in ilk yıllarında uygulanan eğitim politikaları ve 1940 yılında kurulan Köy Enstitüleri ile ilgili genel açıdan anlatımların ve tartışmaların yapıldığı ”Beş Çayı” etkinliği Etkinlik Türü: Panel

24/11/2017
Picture

BİLİŞİM DÜNYASI BEŞ ÇAYI SOHBETLERİ

Bilişim dünyasının Bursa yerelindeki ünlü isimleri ile bilişim sektörüyle ilgili beş çayları düzenlenmiştir. Dönem içerisinde sürekliliği sağlanacak olan beş çaylarının zaman zaman konukları bilişim direktörlüğünün çağırdığı kişiler olacaktır.

19/10/2017
Picture

''POLİTİKA NEDİR?'' ''SİYASET FELSEFESİNİN TEMEL SORULARI ÜZERİNE TARTIŞMALAR''

Yer: İ.İ.B.F. Piyade Uzman Çavuş Ferhat Demir Salonu (Bordo Salon) Etkinlik İçeriği: ”Politika” kavramı ve siyaset felsefesinin temel konuları üzerine konuşma ve tartışmaların yapıldığı bir etkinlik olmuştur. Etkinlik Türü: Konferans Konuşmacı(lar): Doç. Dr. Derda KÜÇÜKALP

29/09/2017
Picture

SİBER SALDIRI KAMPI

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir grup ile siber saldırılar, siber savaşlar, siber dünya üzerine bir kamp çalışması yapılmıştır. Bu çalışmanın Coslat firması ile ortak olarak düzenlenmesi planlanmıştır.

25/09/2017
Picture

ÜNİVERSİTENİ TANI, FIRSATINI YAKALA PROJE ATÖLYESİ ORYANTASYONU

Yer: PROF. DR. METE CENGİZ KÜLTÜR MERKEZİ KÜÇÜK SALON Uludağ üniversitesi öğrencilerine Üniversitenin sunduğu fırsatları tanıtmak ve Erasmus+ tanıtımıyla birlikte Uludağ Üniversitesi öğrencilerine yeni alanların tanıtımını yapmak esas amaç alınmıştır.

29/09/2017
Picture

LİDERLİK KAMPI

Yer: Yiğitali Kamp Alanı Katılımcı sayısı: 70 3 gece 4 gün sürecek olan kampın amacı dahilinde başarılı liderlerin özellikleri anlatılmıştır. Liderlik vasfının özellikleriyle ilgili taktikler verilmiş, problem çözme ve hızlı düşünme yetilerini arttırma, yönetim becerilerini geliştirme, takım çalışmasında başarının yollarını aşılama gibi konular işlenmiştir. Kamp öğleden önce teorik ve öğleden sonra pratik ve oyunlarla gerçekleşecek şekilde düzenlenmiştir. Yapılan etkinlikte gençlerin hem öğreneceği hem de eğleneceği bir ortam yaratarak gençleri yaygın eğitim metodları kullanarak öğrenmeye olan ilgilerini arttırmak amaçlarımızdan biri olmuştur. Kampta alanında uzman bir eğitmenden eğitim alacak olan katılımcıları eşsiz bir deneyim karşılamıştır. Kamp malzemeleri ve konaklama tarafımızdan karşılanmıştır. Kamp sonunda katılımcılara sertifika verilmiştir.

07/09/2017
Picture

PROJE YAZMA EĞİTİMİ

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi proje yazma eğitimi Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan uzman eğitmen tarafından Oruç Hotel de gerçekleştirilmiştir. Eğitim 7 gün sürmüş olup proje nasıl yazılır? Proje yazma teknikleri gibi konular üzerine eğitim verilmiş ve Türkiye Ulusal Ajansı çağrısı için projeler hazırlanmıştır. Eğitimler sonunda ‘Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi’ tarafından sertifika verilmiştir.

01/07/2017
Picture

III. 5x7 BALKAN ÇALIŞTAYI

Tarih:10-17 Temmuz 2017 Gidilen Ülkeler: Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Macaristan. Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi ve Bursa Büyük Şehir Belediyesinin ortaklığı ile III. Balkan Çalıştayı düzenlendi. Bu Çalıştay 27 Nisan – 28 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenen Evrensel Bir Fenomen Olarak Mülteciler sempozyumunun bir çıktısı olarak mülteci ve mülteci sorunu olarak belirlendi. Uludağ Üniversitesi öğrencisi 32 gönüllü genç 5 farklı ülkede daha önce proje ortaklığı sağladığımız kurumları ziyaret ederek mülteci sorunu üzerine konuşup fikir alışverişinde bulundular.

10/07/2017
Picture

EVRENSEL BİR FENOMEN OLARAK MÜLTECİLER SEMPOZYUMU

Tarih: 27 Nisan – 28 Nisan 2017 Yer: Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi Özellikle son zamanlarda gündemde olan ‘mültecilik’ kavramının ülkemizde var olan algısı, mülteciliğin bir insan hakkı olduğu, mültecilerin toplumda öteki muamelesi görmesi, göç ettikleri yerde Diaspora (ana yurtlarından kopup azınlık olma durumları) olarak yaşamaları, mülteci durumunda oldukları ülke toplumuyla entegre olurken her iki toplumun da yaşadığı olgular gibi konular üzerine 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde 5 oturum şeklinde düzenlenmiştir. Bu konular üzerine çalışmış 12 akademisyen- yazar ile konuşup tartışarak üniversitemiz öğrencilerinin bu konularda aydınlanması için düzenlenmiştir. Sempozyum sonrasında konuşmacıların sunumlarının bulunduğu dergi basılmış ve en az 4 oturuma katılım gösterenlere katılım belgesi verilmiştir. Program: 27.04.2017 1.Oturum 10.30 Moderatör: Dr. Evren Dinçer -Doç. Dr. Dana Balas Tımar, ‘’Building on crisis intervention and psychological resşlşnce amongst refugee ‘’ -Doç. Dr. Anca Mihaele Dicu 2.Oturum 13.30 Moderatör: Hülya Bozyokuş -Prof. Dr. Hüsamettin Arslan ‘’Göç Üzerine Düşünceler ‘’ 3.Oturum 15.30 Moderatör: Bengül Güngörmez -Prof. Dr. Suat Kolukırık ‘’Sosyolojik Perspektiften Mülteciler ve Mülteci Krizi’’ -Doç. Dr. Bülent Şenay ‘’Bir Don Kişot Sendromu Olarak Avrupa’da Mülteci Sorunu’’ 28.04.2017 1.Oturum 11.00 Moderatör: Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Akçay – Nursen Çakmakçıoğlu ‘’Türkiye Kızılayı’nın Mülteciler Üzerine Yaptığı Çalışmalar ‘’ 2.Oturum 14.30 Moderatör: Yrd. Doç.Dr. Şevket Yıldız – Arif Çelenk ‘’Bursa’da Suriyeli Mülteciler’’ -Yrd. Doç.Dr. Selda Adiloğlu ‘’Balkanlardan Türkiye’ye Yeni Dönem Göçler”

01/12/2017
Picture

GENÇ BEYİN, GENÇ BAKIŞ GENÇ BİLİŞİM, BİLİŞİM ZİRVESİ 2

Katılan öğrenci sayısı: 127 Tür: KA3 Zirve Uludağ Üniversitesi’nde 20-23 Şubat 2017 tarihlerinde düzenlenen Bilişim Zirvesi’nin ikinci ayağı olarak Uludağ Üniversitesi Girişimçilik Atölyesi ve Bursa Bilim Teknik Merkezi ortaklığıyla düzenlenmiştir. Genç Beyin, Genç Bakış, Genç Bilişim – Bilişim Zirvesi II. Oturumunda katılımcılar Türkiye geneli Üniversitelerden seçilmiştir. Erasmus+ projemiz 25 Nisan tarihinde başlayıp 05 Mayıs tarihinde sona ermiştir. Düzenlediğimiz zirvenin ikinci oturumunda genel olarak Arduino Eğitimi, Android Eğitimi, Mekanik Tasarım, Hackathon, Sektörel Bilgilendirme, Marka Yönetimi, Sosyal Medya, Video Editleme ve Fotoğraf Düzenleme, Prototipleme üzerine eğitim ve work-shoplar gerçekleştirilmiştir.

25/04/2017
Picture

PROJE YAZMA EĞİTMEN EĞİTİMİ

Yer: Görükle Oruç Hotel Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla Türkiye Ulusal Ajansı Eğitmeni Bahadır Ülgen ile birlikte gerçekleştirildi. Eğitim 6 gün proje yazma eğitimi, 3 gün eğitmen eğitimi olarak ayrılmış olup 24 gönüllü genç ile birlikte hem eğitim düzenlenmiş olup hem de Türkiye Ulusal Ajansı Nisan dönemi proje çağrısına Proje yazılmıştır. Eğitim sonunda katılımcı öğrencilere Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf ULCAY, Rektör yardımcısı Aslı HOCKENBERGER, eğitmen Bahadır ÜLGEN ve Proje Atölyesi koordinatörü Mustafa ASLAN imzalı sertifika verilmiştir.

15/04/2017
Picture

II. 5x7 BALKAN ÇALIŞTAYI

Gidilen Ülkeler: Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Macaristan, Sırbistan, Romanya. Uludağ üniversitesi proje atölyesi 04.03.2017-11.03.2017 tarihleri arasında farklı sivil toplum kuruluşlarına üye 34 gönüllü öğrenci ile 6 ülkede (Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Macaristan, Sırbistan, Romanya) Balkan Çalıştayını gerçekleştirdi. Proje ortakları arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Gençlik Kulüpleri Federasyonu yer alırken Uludağ Üniversitesi’nin proje koordinatörlüğünde farklı sivil toplum kuruluşlarından öğrenciler yer aldı. 26 Aralık 2016 tarihinde Proje Atölyesi’nin Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği ve alanında uzman kişilerin konuşma yaptıkları Bir Öteki Yaratmak: İslamofobi sempozyumunun çıktısı olarak bu yıl ki çalıştayın konusu ‘Hate speech-Nefret söylemi’ olarak belirlendi. ‘Hate speech-Nefret söylemi’ başlığı altında islamofobi, antisemitizm başta olmak üzere çeşitli nefret söylemleri ele alındı. Türkiye’de yapılan islamofobi çalışmalarının daha çok geliştirilerek yabancı ülkelerde de ele almayı ve bu konuyu her yerde dile getirmeyi amaç edinen Proje Atölyesi nefret söyleminin olduğu yerlerde konuyu tartışmaya açtı. Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa Belediyesi ziyaret edilerek belediye başkanı makamında ziyaret edildi. Kendisi ile Türk balkan ilişkileri ve nefret söylemi konuları ele alındı. Belediye başkanı Arif Bütüç, Türkiye’nin kalkınması ile balkanların kalkınacağını bunun için de gençlerin çok çalışması gerektiğini, milli değerlerimize sahip çıkarak ilerlemesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca Mamuşa kentinde öğretmenler günü ve kadınlar günü için ziyarette bulunan Türkiye Priştine büyükelçisi Sayın Kıvılcım Kılıç ile de görüşülerek Proje Atölyesinin çalışmaları ve bir büyükelçi olarak kendisinin nefret söylemi hakkında görüşleri ele alındı. Bulgaristan’da Sofya ve Üsküp kentleri ziyaret edildi ve bu şehirlerdeki ortak kuruluşlarda önceden hazıladığımız ‘Hate Speech-Nefret Söylemi’ sunumu yapılarak kuruluştaki gençlerle islamofobi ve Bulgaristan gençlerinin islamofobi hakkındaki görüşleri değerlendirildi. Romanya Arad Aurel Vlaicu University ziyaret edildi ve okul gezisi ardından sunumumuz üniversitenin o günkü ‘hate speech’ konulu konferansında yer aldı. Makedonya’da ortaklık yürüttüğümüz kuruluşlarda Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı nefret söylemi içerikli sunumlar paylaşıldı ve bu ülkelerde gönüllülük faaliyeti yürüten Proje Atölyesi gönüllüleri ziyaret edildi. Sırbistan’ın Niş kentinde ortak kuruluş ziyaretinin ardından daha önce Proje Atölyesi’nin 22-30 Kasım 2016 tarihinde yaptığı ‘Be Awere’ projesine katılan katılımcılar ile görüşülerek dostluklar tazelendi. Dönüş yolunda ise gezi amaçlı turistik zenginliğe sahip Budapeşte kenti ziyaret edildi ve 2016-2017 yılının ilk Balkan Çalıştayı tamamlanmış oldu.

04/03/2017
Picture

GENÇ BEYİN, GENÇ BAKIŞ GENÇ BİLİŞİM, BİLİŞİM ZİRVESİ

Katılan Öğrenci Sayısı: 1244 Tür: KA3 Yerelde Zirve Uludağ Üniversitesi’nde 23 Şubat 2017’de düzenlenmiş olan Bilişim Zirvesi, bilişime dair tüm konuları kapsayan bir etkinlik olarak dikkat çekmiştir. Bu yıl ilkini düzenlenecek Bilişim Zirvesi, KA3 (Key Action 3) projesi kapsamında Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir. 13 Gün süren eğitim programının ardından düzenlenen zirve ile bilişime dair her konu Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversite öğrencilerinin katılımıyla ele alınmıştır. ‘Genç Beyin, Genç Bakış, Genç Bilişim’ projesi kapsamında android, bulut depolama, bilişim güvenliği, hacking, dijital iletişim, DDoS gibi konular konuşulmuştur. Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi tarafından düzenlenen proje, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Birliği ve Projeler Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından desteklenmesiyle dikkat çekmiştir. 13 gün süren projemizde katılımcılar otelde konaklayıp ve tüm gün yukarıdaki konular hakkında alanlarında uzman kişilerden eğitimler almışlardır. Projenin kapanış günü olan 23 Şubat’ta Bilişim Zirvesi’nde yer alan birbirinden değerli konuşmacılar sunumlarını yapmışlardır.

18/02/2017
Picture

BİR ÖTEKİ YARATMAK: İSLAMOFOBİ

Yer: Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi İslamofobi, İslam korkusu, Müslümanlara ve İslam dinine karşı sürdürülegelen ön yargı ve ayrımcılıktan kaynaklanmaktadır. Özellikle 11 Eylül 2001 tarihinde New York’taki İkiz Kuleler saldırılarından sonra Batı dünyasında daha önceki yabancı düşmanı ırkçı eğilimlerden kaynaklanan yeni bir durumdur. Proje Atölyesi olarak düzenlediğimiz bu bilgi şöleninde İslamofobinin ne olduğu, tarihsel kökenleri, günümüzdeki durumu ve islamofobiyi pekiştiren dinamikleri ele alınmıştır. Program: 13.30-15.00 I. Oturum: İslamofobinin Kökenleri ve İçimizdeki İslamofobi Moderatör: Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, AGİT Özel temsilcisi Doç. Dr. Bülent ŞENAY Konuşmacılar Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali KİRMAN- İslamofobinin Kökenleri Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent ŞENAY-İçimizdeki İslamofobi T.C Brüksel Basın Müşaviri Veysel Filiz- İslamofobi Tarihi 15.15-17.00 II: Oturum: İslamofobiyi Pekiştiren Araçlar Moderatör: Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve U.Ü. Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve. Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Şevket YILDIZ Konuşmacılar Gazeteci Yazar- Lütfü ÖZŞAHİN- İslamofobi ve terör olgusu Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Şevket YILDIZ- Moderatörlük ve Oryantalizm Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hülya ÖNAL: İslamofobinin pekişmesinde sinemanın rolü 17.00-Kapanış

26/12/2016
Picture

KÜLTÜR ENDÜSTRİSİNDE TELEVİZYON, SİNEMA VE TİYATRO SEMPOZYUMU

Yer: Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi Herkesin hayatında önemli bir yer tutan televizyona sinemaya ve tiyatroya karşı olan tutumlarımızı görmek ve böylece popüler kültürün insanlara aktarılmasında medyanın rolünün farkına varılması hedeflenmiştir. Aynı zamanda Popüler kültür nedir bizi nereye götürüyor oyuncular popüler kültürün neresindedir? Bunun türevi soruların cevabı, alanında uzman kişilerin düşünceleriyle yanıtlanmaya çalışılmıştır. Program: I.Oturum: Popüler kültürün gençliğe aktarılmasında medyanın rolü Rıfat Bakan- Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ.’nin Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Boğa- Yönetmen II.Oturum: Oyuncu Gözüyle ‘Oyuncu’ Didem Yalinay- Tiyatro oyuncusu Hasan Can Kaya- Komedyen Ayberk Atilla- Yeşilçam oyuncusu

05/12/2016
Picture

BE AWERE- FARKINDA OL PROJESİ

Katılan öğrenci sayısı: 62 Tür: Gençlik Hareketliliği Katılımcı Ülkeler: Bulgaristan, Litvanya, Sırbistan, Romanya, Slovakya ve Türkiye. Erasmus Plus kapsamında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı Tarafından desteklenen Nilüfer Spor Kulübü yasal temsilcisi olduğu 6 Ülkeden 56 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Projenin konusu kadına yönelik şiddetin farkındalığına dikkat çekmiştir. Bu konuda bilinçlendirme eğitimleri düzenlenip ‘’Değişen Dünyada Kadın’’ sempozyumu gerçekleştirilmiştir. Proje tarihi olarak 22 Kasım- 01 Aralık seçilmiş, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele haftasında yaptığı çalışmalarla da daha çok ön plana çıkarılmıştır. Projenin koordinatörlüğünü Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi üstlenmiş ve Romanya ve Türkiye’den iki eğitmen tarafından gerçekleştirilmiştir. Eğitimenler: Doç. Dr. Dana BALASTİMAR, Proje Atölyesi Genel Koordinatörü Mustafa ASLAN Projenin konusu gereği toplumda kadının güçlenmesi, kadın girişimciliği ve kadın çalışma hayatı gibi konulara değinirken katılımcı ülkelerin çalışmaları incelendi. İş alanı incelemesi yapılırken Halk eğitimdeki girişimci kadınların çalışmaları ziyaret edildi. Aynı zamanda ülkelerde şiddet, taviz ve cam tavan gibi konulara dikkat çekildi. Proje kapsamında gerçekleştirilen “Değişen Dünyada Kadın” sempozyumu ile kadın olgusu ele alınırken ilerleyen günlerde kadına yönelik şiddet konusunda Arad Üniversitesi’nden gelen Doç. Dr. Dana BALASTİMAR eğitmenliğinde etkinlikler yürütüldü. Karacabey Ticaret Borsası’nın düzenlediği “Be Aware” paneli ile kadına yönelik şiddet ele alındı. Bunun yanı sıra Bursa’nın güzellikleri, tarihi mekanları ve Türk kültürü de yabancı katılımcılara tanıtılarak kültürel etkileşim sağlandı. Proje eğitmeni Dana BALASTİMAR kadına yönelik şiddetin temelinin derin zihinsel problemlere dayandığını ve ikili ilişkilerdeki iletişim sorunundan kaynaklandığını dile getirirken proje koordinatörü Mustafa Aslan, kadına yönelik şiddetin dünya genelinde bir sorun olduğunu, bunu değiştirmek için gelecek nesile çok büyük görevler düştüğünü ve bu konuda elinden geleni yapacağını dile getirdi. Proje kapsamında Erasmus Plus fırsatları ve Avrupa Vatandaşlık temellerinden bahsedilirken, Tiyatro, Flash mob ve kısa film çekildi. Şiddete dur deyip ülke genelinde ‘Be Aware’ hashtagi ile bu konudaki duyarlılığı arttırmaya çalışıldı. Sen gençlik değişimi Ana Eylem 1 ‘Be AWARE –Farkında OL’’ projesi Bursa’da gerçekleşti.

22/11/2016
Picture

DEĞİŞEN DÜNYADA KADIN SEMPOZYUMU

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi tarafından düzenlenen ‘’Değişen Dünya’da Kadın’’ sempozyumu, ‘’Tarihsel Süreçte Kadının Yeri’’ değerlendirilerek, ‘’Modern ve Geleneksel Kadını’’, ‘’Osmanlı’da ve İslam’da Kadını’’ konuşmakla beraber ‘’İş Hayatında Girişimci Kadın’’ ve ‘’Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği’’ gibi konular üzerine alanında uzman katılımcıların da dahil olmasıyla 2 gün sürmüş ve 6 oturumdan oluşmuştur. Program: 21 Kasım 2016 10.30 Kadın Hareketleri Sermin CAKALIOĞLU- Üreten Kadın Federasyonu Başkanı İlknur KUTUCU- Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı 13.30 Doğu’da ve Batı’da Kadın Yrd. Doç. Dr. Filiz Barın AKMAN- Ankara Üniversitesi Arş. Gör. Derya Aybakan SALİYA- Uludağ Üniversitesi 15.30 Cinsiyet Eşitsizliği ve Ailede Kadın Prof. Dr. Sarp ÜNER- Hacettepe Üniversitesi Prof. Dr. Serpil AYTAÇ- Uludağ Üniversitesi 22 Kasım 2016 10.30 İşte Kadın; İş’te Kadın Çiğdem ÖZKAN- Q İnteraktif Ajans Başkanı Nurcan ÖZDEMİR- TOBB BTSO Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı 13.30 İslam’da Kadın Sedanur SEZEN- Bursa İl Müftü Yardımcısı 15.30 Bir Kısır Döngü Olarak Şiddeti Doç. Dr. Dana BALASTIMAR- Aurel Vlaicu University of Arad Cihad KAYA-Yıldırım Belediyesi Psikolojik Danışmanlık Yardım Merkezi Uzman Psikolog

21/11/2016
Picture

PROJE YAZMA EĞİTMEN EĞİTİMİ

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi proje yazma eğitimi Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan uzman eğitmen tarafından Uludağ üniversitesinin içerisinde bulunan Holiday İn Hotel de gerçekleştirilmiştir. Eğitim 8 gün sürmüş olup proje nasıl yazılır? Proje yazma teknikleri gibi konular üzerine eğitim verilmiş ve Türkiye Ulusal Ajansı çağrısı için projeler yazılmıştır. Eğitimler sonunda ‘Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi’ tarafından sertifika verilmiştir.

02/11/2016
Picture

ÜNİVERSİTENİ TANI, FIRSATINI YAKALA

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi Tanıtımı, Uludağ Üniversitesi Girişimcilik Atölyesi Tanıtımı, Uludağ Üniversitesi Toplumsal Sosyal Projeler Atölyesi Tanıtımı, Avrupa Birliği Projeleri bilgilendirmesi, Erasmus Plus, Yurtdışı Fırsatları, Aktif Projeler, Yerel, Ulusal ve Uluslararası Projelerin Tanıtımı, Avrupa Gönüllü Hizmeti Nedir? Bu gibi konular üzerine oryantasyon yapılmıştır.

23/09/2016
Picture

PROJE ATÖLYESİ GENÇLİK KAMPI

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi üyeleri ve üniversitemizin öğrencilerinden oluşan 30 kişilik ekipler ile 2 haftalık gençlik kampı düzenlenmiştir. Kamp kapsamında yeme içme konaklama ve ulaşım ücretsiz olarak karşılanmıştır. Kampın içeriği: Liderlik Oyunları, Sportif Etkinlikler, Kitap Okuma Saatleri, Akıl Oyunları, Workshoplar, Proje Hazırlama Teknikleri

18/07/2016
Picture

ERASMUS + GENÇLİK PROGRAMLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi olarak başta Erasmus+ Programı olmak üzere Avrupa ve yurtdışı fırsatları hakkında gençleri bilgilendirmek. Gençlerin sivil topluma katılımını teşvik eden yerel ve uluslararası faaliyetler düzenlemek, başka kurum ve kuruluşların faaliyetleri hakkında gençleri bilgilendirmek. Proje yazma becerileri kazandırarak gençlerin aktif katılımını teşvik etmek. Avrupa Gönüllü Hizmeti Bilgilendirmesi Faaliyetler; Başta gençler olmak üzere ilgilenen birey ve gruplara Erasmus+ Programı sunumları yapmak, Proje Atölyesi olarak Türkiye Ulusal Ajansı’nın gerçekleştirdiği eğitim ve etkinliklere katılımcılar göndermek, kurslar ve konuşma kulüpleri bilgilendirmesi, iyi uygulama örnekleri, Avrupa Gönüllü Hizmeti bilgilendirmesi yapıldı.

30/03/2016
Picture

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI BULUŞUYOR PROJESİ

Katılan toplam öğrenci sayısı: 270 Tür: Zirve Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi tarafından yürütülen ”Üniversite Öğrenci Toplulukları Buluşuyor ” Projesi Türkiye’nin 7 Bölgesinden 35 farklı Üniversitesinden yaklaşık 4’er topluluk temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Dört ayaktan oluşan projede Bilim-Kültür Sanat-Spor alanlarında eğitimler verilmiştir. Proje sonunda Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde 2 günlük Zirve yapılıp kapanış töreninde öğrenci toplulukları deklarasyonu okundu. Bildiride öğrenci toplulukları ve karar alıcıların çalışma düzeninin iyileştirilmesine dikkat çekildi. Hazırlanacak olan dergide 5 aylık periyotlarla ilgili üniversitelerle paylaşması ve çalışma esaslarının Türkiye’deki öğrenci topluluklarına, yerel yönetimlere ve ilgili STK’lara gönderilmesi kararı alındı. Proje Koordinatörü Mustafa Aslan, ‘’Türkiye’nin dört bir yanından üniversite topluluk başkanlarını ağırladığımız PAKA3 projemizin hedefi, üniversitelerimizdeki sosyal problemleri çözmek, öğrencilerin bu konuda kendilerini ve etrafını düzenleyecek kapasitede olabilmesini sağlamaktı. Türkiye’nin 2023, 2050 ve 2071 hedefleri arasında yer alan, çağın gereklerini iyi okuyabilen, hassasiyet ilkelerini benimsemiş, öz güveni yüksek, yenilikçi, çalışkan, hoşgörülü, başarılı ve sorumluluk sahibi bir gençlik hedefimizdir.” dedi.

24/03/2016
Picture

PROJE YAZMA EĞİTİMİ

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi proje yazma eğitimi Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan 2 uzman eğitmen tarafından Oruç Otel’de gerçekleştirilmiştir. Eğitim 16 gün sürmüş olup proje nasıl yazılır? Proje yazma teknikleri nelerdir? Bu gibi konular üzerine eğitim verilmiş ve Türkiye Ulusal Ajansı proje çağrısı için projeler yazılmıştır. Eğitimler sonunda ‘Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi’ tarafından sertifika verilmiştir.

01/09/2016
Picture

ENCODE YOUR DREAMS- HAYALLERİNİ KODLA PROJESİ

Katılımcı sayısı: 48 Tür: Gençlik hareketliliği Katılan ülkeler: İtalya, Moldova, Litvanya, Ukrayna, Romanya. Türkiye’nin ilk robot topluluğu olan Uludağ üniversitesi Robot Topluluğunun yürüttüğü, Mustafa Aslan’ın koordinatörlüğünü yaptığı ‘Encode Your Dreams-Hayallerini Kodla’ projesi Uludağ Üniversitesinde gerçekleştirildi. AB Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen projede İtalya, Moldova, Litvanya, Ukrayna, Romanya’dan olmak üzere toplam 40 yabancı öğrenci katıldı. Proje kapsamında yazılım ve kodlamanın herkes tarafından öğrenilebileceği ifade edilip, teknolojinin herkes tarafından faydalı bir biçimde kullanılabileceği aktarıldı. Uludağ Üniversitesi Robot Topluluğu, Türkiye’de yazılım ve kod alanında çalışmalarıyla ön plana çıktı. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’ndan hibe desteği alan Uludağ Üniversitesi Robot Topluluğu, “Encode Your Dreams-Hayallerini Kodla” projesini hayata geçirdi. Proje Atölyesi ortaklığıyla Mustafa Aslan’ın koordinatörlüğünü yaptığı proje 1-8 Mart tarihlerinde Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. AB Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen projede İtalya, Moldova, Litvanya, Ukrayna ve Türkiye’den 8 olmak üzere toplam 40 yabancı öğrenci katıldı. Proje kapsamında yazılım ve kodlamanın herkes tarafından öğrenilebileceği gösterilirdi. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “3. nesil üniversite anlayışının temelinde olan proje mantığını öğrencilerimize destek veriyoruz. Önümüz yıllarda gerçekleştirmeyi planladığımız 20 yakın Avrupa Birliği projemiz var. Proje fabrikası olma yollunda bilim adamları yetiştirmek ve ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerimize proje mantığını oluşturarak ciddi anlamda ülkemize değer katacak projelere imza atacağız.” diye konuştu. Proje koordinatörü Mustafa Aslan ise, “Proje ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz eğitimler sonunda ciddi anlamda Türkiye’de yazılım çalışmaları yürütülmektedir. Bu yılda MEB ders olarak okutulması planlanan kod ve yazılım çalışmaları üniversitemizin 3. nesil vizyonuyla örtüşmektedir. Biz gençlere düşen bilimi daha ileriye taşımaktır.’’ dedi.

01/03/2016
Picture

OBESİTY İS NOT MY STYLE - TARZIM OBEZİTE DEĞİL PROJESİ

Katılımcı sayısı: 45 Tür: Gençlik Hareketliliği Katılan Ülkeler: Serbia, Bulgaria, Lithuania, Poland, Croatia, Turkey. Ulusal Ajans tarafından desteklenen projede sağlıklı nesiller için beslenmenin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilirken proje kapsamında yapılan atölye çalışmaları ile gençlerin bilinçlendirme ve hareket kazandırma yoluyla obezitenin önlenebileceği ve kalori cetveliyle kontrollü beslenme bilincine katkı sağlamak ve obezitenin tedavi yoluyla aşılmasından ziyade bu hastalığın önlenebilir olduğuna dikkat çeken bir proje düzenlenmiştir.

14/12/2015
Picture

PROJE YAZMA EĞİTİM KAMPI

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi ve Bursa Gençlik Kulüpleri Federasyonu işbirliği ile düzenlenen proje yazma eğitimi Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan 2 uzman eğitmen tarafından üniversitemizin proje atölyesinde saat 10.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Eğitim dört gün sürmüş olup proje nasıl yazılır? Proje yazma teknikleri gibi konular üzerine eğitim verilmiş ve Türkiye Ulusal Ajansı Eylül dönemi proje çağrısı için projeler yazılmıştır. Eğitimler sonunda ‘Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi’ tarafından sertifika verilmiştir.

01/09/2015
Picture

TOSPA’NIN KURULUŞU

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi Genel koordinatörü Mustafa Aslan’ın öncülüğünde 2016 yılının başlarında toplumsal sosyal projelere öncelik verecek olan Uludağ Üniversitesi Toplumsal Sosyal Projeler Atölyesi (TOSPA) kurulmuştur.

2015 - 2016
Picture

5x7 BALKAN ÇALIŞTAYI

Gidilen Ülkeler: Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Macaristan, , Romanya.

20/06/2015
Picture

İNGİLİZCE KONUŞMA KULÜBÜ

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi tarafından düzenlenmiştir.

10/03/2015
Picture

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ

Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi tarafından düzenlenen eğitimde işitme engeli olan bireylere kolay bir yaşam sunma fırsatı göz önünde bulundurularak Uludağ Üniversitesi öğrencilerine işaret dili eğitimi ücretsiz olarak verilmiştir. Eğitimden yararlanmak isteyen öğrencilerin talebi üzerine eğitim iki seanslı olarak yürütülmüştür.

05/03/2015
Picture

KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

Eğitim İçeriği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile verilir. Eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmaları hedeflenir. Uygulama Girişimcilik Eğitimine katılmak ve başarılı olmak Girişimcilik Destek Programı kapsamında Yeni Girişimci Desteği alınabilmesi için ön şartlardan biridir. Bu kapsamda Uygulama Girişimcilik Eğitimlerine ait eğitim verecek kurum listesini ve eğitim tarihleri ile saatlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca Uygulama Girişimcilik Eğitim Başvuruları “İş Birliği Yapılacak Kurum/Kuruluş” bölümünde belirtilen kuruma yapılmakta olup, Uygulama Girişimcilik Eğitim başvuruları Müdürlüğümüz tarafından alınmamaktadır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi aşağıda belirtilen dört ana modülden oluşan toplam 70 (yetmiş) saatlik sınıf içi ders ve atölye çalışmalarını kapsar. Modül 1: Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri- 8 (sekiz) saat, Modül 2: İş planı kavramı ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan) – 18 (on sekiz) saat, Modül 3: İş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan) – 24 (yirmi dört) saat, Modül 4: İş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar – 20 (yirmi) saat Bir Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde, her bir sınıf için en fazla 30 (otuz) katılımcı kabul edilebilir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde katılımcılardan ücret alınmaz. Eğitim ana modüllerine %80 (yüzde seksen) oranında devam eden katılımcılar katılım belgesi almaya hak kazanmıştır.

2014-2015
Picture

PROJE ATÖLYESİ ERASMUS+ BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ

Uludağ üniversitesi proje atölyesinde gerçekleştirilen eğitimde Erasmus+ tanıtımı yapılmıştır. Katılan kişilere gençlik fırsatları hakkında bilgi verildiği gibi girişimcilik üzerine bilgi aktarımı da yapılmıştır.

13/12/2013
Picture

POLİS – SİVİL TOPLUM İŞBİRLİĞİNE ÜNİVERSİTE KATKISI

Uludağ Üniversitesi AB Proje Atölyesi’nin Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ile yürüteceği bu proje kapsamında, Emniyet Müdürlüğü Bünyesinde suç ve suç unsurlarının doğru tespiti ve önceden müdahale ile meydana gelmeden engellenmesi adına Sivil Toplum ve Kamu Kurumları ile işbirliğini yürüten bu birimin de amaçlarına uygun olarak üniversite gençliğinin gözünde Emniyet ve Güvenlik Birimleri hakkındaki önyargılarını yıkmak ve toplumsal sorunların iki tarafın işbirliği ile çözümü doğrultusunda aynı platformda birlikte hareket etmek adına bu projenin uygulanmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda üniversitede oturan gençlerin karşılaştıkları polisiye olaylar da dahil olmak üzere toplumda var olan sorunların çözümü sorumluluğunun sadece devletin kurduğu resmi birimlere ait olmadığını göstermek ve vatandaştan alınan eleştiri ve yeni girdilerin çözüme kanalize edilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Kamu kurumları ve vatandaşlar arasında var olan ve genelde diyalogsuzluktan kaynaklanan önyargıların özellikle AB’ye uyum sürecinde kurumların şeffaf ve hesap verebilir hale getirilerek verilen çabaya ek olarak sivil toplum tarafından da sorunun çözümüne katkı sağlanması ve geleceğin mirasçısı üniversiteli gençlerin bu hususta çalışmalar yapması ve bilinçlenmesi de daha fazla ehemmiyet arz etmektedir. Bu çalışmayla hedeflenen ise sadece kurumları daha şeffaf kılmaktan ziyade sivil toplum, birey ve kamu kurumlarını ortak projeler yapmaya teşvik etmektir. Bu kapsamda proje başlangıcında Emniyet- Üniversite Gençleri ortaklığında yapılacak projelerin tabanını sağlam kılmak adına öncelikle var olan önyargıların kaldırılması ve tarafların birbirlerine fikirlerini daha rahat aktarmaları adına Emniyet Müdürlüğü’ne rutin aralıklarla gezilerin gerçekleştirilmesi ve interaktif söyleşilerle öğrencilerin sorun ve önyargılarına cevap aranması amaçlanmaktadır.

17/05/2013
Picture

PROJE BAZLI DÜŞÜNME EĞİTİMİ VE GENÇLİK PROGRAMLARI BİLGİLENDİRMESİ

” Fikirlerini Paylaş, Yeni Fikirler Edin.” Fikirlerinizi projeye dönüştürme fırsatı. Fikir sizden; proje finansmanı Avrupa Birliği’nden olsun.

24/03/2013
Picture

İNGİLİZCE FİLMLE, İNGİLİZCENİ KONUŞTUR

Uludağ Üniversitesi, Proje Atölyesi, gençlere İngilizce filmler eşliğinde İngilizce öğrenme fırsatı verdi. Filmler eşliğinde gönüllü gençler ile İngilizce metinler üzerinden çeviri yapıp, konuşma pratikleri yapmak.

Picture

AB PROJE ATÖLYESİNDE BEYİN FIRTINASI

Her hafta belirlenecek konu üzerinde beyin fırtınası oluşturmak. Proje atölyesinde fikrinizi paylaşma imkanı. Özgürce fikirlerinizi paylaşma atölyesi. Hakim olduğun konular üzerinde paylaşmak ve tartışmak.

Proje Ortaklarımız

Macaristan

İtalya

Moldova

Ukrayna

Portekiz

Sırbistan

Romanya

Yunanistan

Almanya

İspanya

Malta

Litvanya

Sicilya

İngiltere

Makedonya

İsveç

Slovakya

Letonya