Direktörlükler

Değerli çalışma arkadaşlarım,

Sevgili öğrencilerimiz,

Uludağ Üniversitesi’ni akademik ve bilimsel anlamda daha üst basamaklara taşımak için ‘3. Nesil Üniversite’ vizyonu ile çalışmalarımıza yön vermeye devam ediyoruz.

Kuruluşunda 12 bin öğrenci için planlanan Uludağ Üniversitesi’nde bugün 63 bin civarında öğrencimiz eğitim görmektedir. Zamanla büyüyen üniversitemizde birçok plansız yatırımlar oldu. Üniversitemiz bugün yaklaşık 50 bin kişinin gelip gittiği büyük bir merkez haline dönüştü. Geleceğe dönük çalışmaları hızla gerçekleştirmezsek, gelecek dönemde çok daha hantal bir üniversite yapısı ortaya çıkacağının farkındayız.

 

Prof. Dr. Yusuf ULCAY

Uludağ Üniversitesi Rektörü

Yönetim olarak, bu vizyon doğrultusunda analizlerimizi ve planlarımızı yaptık. Üniversitemizi gelecekte adından daha çok söz ettirecek bir konuma getirebilmek için, fiziki, teknolojik ve akademik alt yapıyı güçlendirecek çalışmalarımızı hızla tamamlıyoruz.

Projelerimiz ile üniversitemizin gelecek 25 yılını planladık. Temellerini attığımız ve önümüzdeki dönemde bir bir hayata geçireceğimiz projelerle üniversitemiz adeta bir şantiyeye dönecek.

2015 ve 2016 yılında sadece fiziki anlamda değil, akademik ve bilimsel çalışmalar alanında da üniversitemizin başarı çıtasını yukarılara taşıyacak yatırımlara imza attık. Akademisyenlerimizin yapacakları bilimsel çalışmalara proje desteği getirdik. Sanayi ile ortak yürütülecek çalışmalara üniversite olarak maddi destek sağlıyoruz.

Üniversite tarihinde ilk defa sadece Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında yürütülen çalışmalara 2 yılda 50 milyon TL kaynak sağladık. Üniversitemizde bünyesinde geliştirilen proje ve ürünlerin patentinin alınması konusunda verdiğimiz destekler ile kısa zamanda alınan patent sayımız 200’ü aştı.

2017 ve gelecek yıllarda da hedeflerimizi gerçeğe dönüştürmeye devam ediyoruz.

Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin kaliteli ve modern mekânlarda yapılması için yeni binaların temelini atacağız. Merkezi derslikler, laboratuvarlar, fakülteler, birimler ve lojmanlar inşa edeceğiz. Fakültelerimizin ve meslek yüksekokullarımızın eksiklerini tamamlayacağız.

Bunları yaparken de akademisyenlerimizin, personelimizin, öğrencilerimizin ve kent dinamiklerinin görüşleri bizim için her zaman öncelikli olacak. Hep birlikte 3. Nesil Üniversite vizyonunu Uludağ Üniversitesi’nde uygulamaya koyacağız.

Birlikte çalışacak, birlikte başaracağız.

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Yusuf ULCAY

Uludağ Üniversitesi Rektörü

Lorem Ipsum Nedir?

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500’lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960’larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.

Mustafa ASLAN

Proje Atölyesi Genel Koordinatörü

Nereden Gelir?

Yaygın inancın tersine, Lorem Ipsum rastgele sözcüklerden oluşmaz. Kökleri M.Ö. 45 tarihinden bu yana klasik Latin edebiyatına kadar uzanan 2000 yıllık bir geçmişi vardır. Virginia’daki Hampden-Sydney College’dan Latince profesörü Richard McClintock, bir Lorem Ipsum pasajında geçen ve anlaşılması en güç sözcüklerden biri olan ‘consectetur’ sözcüğünün klasik edebiyattaki örneklerini incelediğinde kesin bir kaynağa ulaşmıştır. Lorm Ipsum, Çiçero tarafından M.Ö. 45 tarihinde kaleme alınan “de Finibus Bonorum et Malorum” (İyi ve Kötünün Uç Sınırları) eserinin 1.10.32 ve 1.10.33 sayılı bölümlerinden gelmektedir. Bu kitap, ahlak kuramı üzerine bir tezdir ve Rönesans döneminde çok popüler olmuştur. Lorem Ipsum pasajının ilk satırı olan “Lorem ipsum dolor sit amet” 1.10.32 sayılı bölümdeki bir satırdan gelmektedir.

1500’lerden beri kullanılmakta olan standard Lorem Ipsum metinleri ilgilenenler için yeniden üretilmiştir. Çiçero tarafından yazılan 1.10.32 ve 1.10.33 bölümleri de 1914 H. Rackham çevirisinden alınan İngilizce sürümleri eşliğinde özgün biçiminden yeniden üretilmiştir.

Nereden Bulabilirim?

Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu mizah katılarak veya rastgele sözcükler eklenerek değiştirilmişlerdir. Eğer bir Lorem Ipsum pasajı kullanacaksanız, metin aralarına utandırıcı sözcükler gizlenmediğinden emin olmanız gerekir. İnternet’teki tüm Lorem Ipsum üreteçleri önceden belirlenmiş metin bloklarını yineler. Bu da, bu üreteci İnternet üzerindeki gerçek Lorem Ipsum üreteci yapar. Bu üreteç, 200’den fazla Latince sözcük ve onlara ait cümle yapılarını içeren bir sözlük kullanır. Bu nedenle, üretilen Lorem Ipsum metinleri yinelemelerden, mizahtan ve karakteristik olmayan sözcüklerden uzaktır.

1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir?

Ulusal Ajansın sunduğu onlarca programdan birisi olan Erasmus+ AGH ile 17-30 yaşları arasında yüzlerce gencimiz mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilir. Üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün. Gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta vs. masrafları Ulusal Ajans tarafından karşılanmaktadır. Hatta aylık belli bir miktar cep harçlığı da veriliyor.

2. Avrupa Gönüllü Hizmeti ’ne kimler başvurabilir?

17-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmıyor. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vb.)

Solmaz İSMAYİLOVA
Yönetim Kurulu Üyesi
solmazismayilova2014@gmail.com

04.02.1997 Azerbaycan doğumluyum. Uludağ Üniversitesi,İktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi,Uluslararasi İlişkiler Bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi’nde EVS’den sorumlu yönetim kurulu üyesiyim.

Mehtap Sevim Dikbıyık
Yönetim Kurulu Üyesi
mehtap983978@gmail.com

Uludağ Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik 2. sınıf öğrencisiyim. Daha önce farklı toplulukların yönetim kurulunda görev aldım. Çalışmalarıma Proje Atölyesi’nde yönetim kurulunda EVS mentorlüğünü yürüterek devam etmekteyim.

3. Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle AGH hakkında detaylı bir bilgi almak için http://www.ua.gov.tr/agh web sitemizde yer alan dökümanları inceleyerek bilgi almalısınız. Ardından, başvurular ancak akredite kuruluşlar aracılığı ile yapılacağı için bir gönderen kuruluş (dernek, vakıf, belediye, tüzel kişilikler) bulmanız gerekli. Türkiye‟de Başkanlığımızca yetki verilen yani akredite edilmiş olan gönderen kuruluşları. http://europa.eu/youth/evs_database adresinden bulabilirsiniz “Organisation Country” bölümünde “Turkey” seçeneğini seçin ,“Organisation City” kısmından bulunduğunuz ili seçiniz. Sol menüde “Accreditation Type” bölümünden “Sending Organisation”(Gönderici kurum) butonuna basınız. Gelen sayfada “Sending” olarak akreditasyonu gözüken kurumların hepsi gönderen kuruluşumuzdur. Bu kuruluşla ilgili detaylar kısmından web adreslerine girerek iletişim bilgilerini alıp randevu almalısınız.

4. Gönderen bir kuruluş buldum, şimdi ne yapacağım?

http://europa.eu/youth/evs_database linkinden bu sefer de Avrupa‟da ev sahibi olarak akredite olmuş kurumların listesinden, kendinize bir ev sahibi kurum bulmalısınız. Bu sayfadan bu defa “Organisation country” bölümünden gitmek istediğiniz ülkeyi seçin. Örneğin, Almanya‟daki bir projede gönüllü olarak çalışmak istiyorsanız “Germany” diye seçip altta “Receiving Organisation” (Ev sahibi kurum) butonuna basınız. Proje türünü belirlemede biraz daha net olmak isterseniz

bununla ilgili olarak “Organisation topics” kısmına girip buradan “tarım, çevre, hayvanlar, çocuklar, sanat, eğitim vb.” konuları da seçerek daha belirgin bir arama da yapabilirsiniz. Gelen sayfadan ismi gözüken akredite ev sahibi kuruluş profillerini okuyarak, gönüllülere ne tür projelerde yer vermek istediklerini okumalısınız.

5. Motivasyon mektubu nedir, gerekli midir, nasıl hazırlanır, bir örneği var mıdır?

Kuruluş bulduktan sonra, bu kuruluşlara bir motivasyon mektubu göndermelisiniz. Mektubu hazırlarken, özgeçmişinizden, eğitiminizden, kişisel özelliklerinizden, neden AGH projelerinde yer almak istediğinizi ve hangi tarih aralıklarına yer alabileceğiniz ile varsa özel yeteneklerinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsedebilirsiniz. Hazırlarken şöyle düşünün, bir iş başvurusundasınız, işi istiyorsunuz, öyleyse işverenin sizi işe alması için ikna etmek lazım değil mi? Motivasyon mektubunuzu yazarken de bunu göz önüne almalısınız. Ancak bunu da işverenin fazla zamanını almadan ve kendinizle ilgili bilgileri belli başlıklar altında kısa ama çarpıcı ifadelerle yazmanız gerek. Bir motivasyon mektubunda bulunması gereken detayları görmek isterseniz: http://www.ua.gov.tr/docs/default-source/gen%C3%A7lik-program%C4%B1/motivasyon-mektubunas%C4%B1l-yaz%C4%B1l%C4%B1r-.pdf?sfvrsn=0

6.Motivasyon mektubunu gönderen kuruluşa gönderdim, şimdi ne yapacağım?

Kuruluştan olumlu cevap aldıktan sonra, gönderen kuruluşunuzun sizin için uygun gördüğü mevcut projesi ve/veya gönderen kuruluşunuzun ortağı olan ev sahibi kuruluşların projelerinde yer almak suretiyle AGH yapabilirsiniz. Türkiye‟den bir gönderen kuruluş bulabileceğiniz gibi gitmeyi düşündüğünüz ülkeden de ev sahibi bir kuruluş bularak aynı şekilde iletişime geçebilir, olumlu cevap almanız halinde yukarıda belirtildiği şekilde Türkiye‟den bir gönderen kuruluş bularak da gönüllü hizmetine başvurabilirsiniz.

7. Hangi tarihlerde başvuru yapılır?

Gönüllü olarak yıl içerisinde her zaman AGH akredite kuruluşlarına başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak, Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında proje yürüten kurum ve kuruluşlar yıl içerisinde 3 dönemde (2 Şubat – 26 Nisan – 4 Ekim) Ulusal Ajans’a proje başvurusu yapabilirler.

8. Hangi ülkelere gidebiliriz?

28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, üye olmayan 6 program ülkesi (4 EFTA ülkesi ve Türkiye ile birlikte aday ülke konumundaki Makedonya), 22 AB‟ye komşu ortak ülke ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine gidebilirsiniz. Bu ülkelerin sıralı listesi için AGH akredite kuruluşlardan bilgi alabilir ya da web sitemizde yer alan Erasmus+ Program Klavuzuna bakabilirsiniz.

9. Türkiye’ye Avrupa Gönüllü Hizmeti için gelen Avrupa’lı gençler var mı?

Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında Avrupa‟ya giden gençlerimiz olduğu gibi, Avrupa‟dan Türkiye‟ye gelen ve gelmek isteyen de pek çok genç var.

10. Avrupa Gönüllü Hizmeti yapan kurum ve kuruluşlara nereden ulaşabiliriz?

http://europa.eu/youth/evs_database sitesinde “database of EVS accredited organisations” (AGH akredite kuruluşlar veritabanı) kısmından ülkesine ve konusuna göre AGH yapan kurum ve kuruluşlara ulaşabilirsiniz.

11. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne gidebilmek için bir proje mi yazmalıyım?

Hayır. Avrupa Gönüllü Hizmetine gitmek isteyen gençler http://europa.eu/youth/evs_database sitesinde yer alan AGH kurum ve kuruluşlarına ait hali hazırda devam eden projelerde veya bu kuruluşlar tarafından yeni sunulacak projelerde yer alabilirler.

12. AGH’ ye gitmek istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı olur musunuz?

Projeleri kabul olan gençlere gönderen kuruluşlarının Ulusal Ajans‟tan talep etmesi halinde resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini talep eden bir yazıdır.

13. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvuru için ne kadar ücret ödemem gerekli?

Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir.

14. Beni gönderecek olan kuruluşu nasıl bulabilirim?

Akredite olmuş gönderen kuruluşları http://europa.eu/youth/evs_database adresinden araştırabilir ve kendileriyle temasa geçebilirsiniz. (bütün sivil toplum kuruluşları, belediyeler, , valilikler, kaymakamlıklar, üniversitelerin AB ofisleri, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri, gençlik ve spor il/ilçe müdürlükleri gönderen kuruluş olabilir)

15. İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gitmek istiyorum fakat İngiltere’deki organizasyonlardan hiç cevap alamadım?

Dil eğitimi Avrupa Gönüllü Hizmeti‟nin araçlarından bir tanesidir. Kesinlikle amaç olarak düşünülmemelidir. Gidilen ülkede dil eğitimi bütün gönüllülerin hakkı olmasına rağmen İngiltere Ulusal Ajansı, İngiltere‟deki ev sahibi projelerde dil eğitimi verme zorunluluğunun bulunmadığını ifade eden bir deklarasyon ilan etti.

16. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında rahatsızlanırsam masraflarım karşılanacak mı?

Avrupa Gönüllü Hizmetine giden bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır; herhangi bir rahatsızlığınız esnasında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır. Sigortanın kapsamı ve diğer detaylar için AGH akredite kuruluşlardan bilgi alınabilir.

17. Vize konusunda yardımcı oluyor musunuz?

Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi kabul edilen gençlere yine gönderen kuruluşlarının Ulusal Ajans‟tan talep etmesi halinde vize almalarını kolaylaştıracak resmi bir yazı vermekteyiz. Ancak vize süreçleri Ulusal Ajans‟ın tamamen dışında bir konudur ve ilgili ülkelerin vermiş olduğu kararlar ile uygulamalar değişiklik gösterebilir.

18. Avrupa Gönüllü Hizmeti bana ne kazandıracak?

Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatı elde edeceksiniz. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (12 ay‟a kadar) bulunmak sizin için ciddi bir tecrübe olabilir. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültümüzü tanıtma şansını da yakalayabilirsiniz. Ayrıca gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen, kişisel öğrenme sürecinizi detaylandırabileceğiniz Youthpass adında ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bir sertifika alacaksınız.

19. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş zamanlarımda ücretli olarak çalışabilir miyim?

Hayır. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında kesinlikle ücretli bir işte çalışılamaz.

20. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında yüksek lisans yapabilir miyim?

Avrupa Gönüllü Hizmeti için gidilen ülkede kesinlikle örgün eğitime (üniversite, yüksek lisans, doktora vs.) devam edilemez.

21. Ortaokul mezunuyum Avrupa Gönüllü Hizmetine gidebilir miyim?

Evet. Avrupa Gönüllü Hizmeti için tek şart 17-30 yaş arasında olmaktır. Eğitim ya da ekonomik durumunuz Avrupa Gönüllü Hizmeti için bir engel oluşturmaz.

22. Engelli bir gencim. 2-12 ay süre ile yurtdışında bulunmak benim için mümkün değil. Daha kısa süreli bir programınız var mı?

İmkanları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha düşük imkanlara sahip kesimlerden gelen ya da engelli/özel gereksinimleri olan) gençler 14 – 59 gün arası kısa dönem Avrupa Gönüllü Hizmetinden yararlanabilirler. Engelli genç yalnız başına gidebilecek durumda değilse refakatçisinin masrafları da tamamen karşılanır.

23. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş günüm olacak mı?

AGH esnasında haftada 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak. Bu tatilinizi hangi tarihlerde kullanacağınızı ev sahibi kuruluşunuz ile anlaşarak belirlemeniz gerekli.

24. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında haftada kaç saat çalışmam gerekli?

Bazı ülkelerin çalışma saatlerinde değişiklik olmakla birlikte genel olarak AGH esnasında haftada ortalama 35 – 40 saate kadar çalışmanız gerekebilir. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.

25. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında ne kadar cep harçlığı alacağım?

Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin, Türkiye‟ye gelen gönüllülere farklı, Almanya‟ya veya Finlandiya‟ya giden gönüllülere farklı cep harçlığı verilmekte. Ülkelere göre belirlenmiş olan cep harçlıklarını web sitemizde yer alan Erasmus+ Program Rehberinde bulabilirsiniz.

26. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında nerede konaklayacağım?

AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir. Bu konuyu kabul edildiğiniz projenize başlamadan önce netleştirmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

27. Başvuruyu yaptıktan ne kadar süre sonra Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirim?

Gönderen kuruluşunuzu bulup, kabul aldıktan sonra kuruluşun mevcut olan projesinde yer alan faaliyet tarihlerine göre Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirsiniz. Bu süre içinde yer alacağınız projenin kendi özel şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

28. Ben şu an 30 yaşındayım fakat projemin ortasında 31 yaşıma gireceğim bu problem olur mu?

Avrupa Gönüllü Hizmetinde esas olan ilgili son başvuru tarihinde (Şubat – Nisan – Ekim) 31 yaşına girmemiş olmanızdır. Proje devam ederken 31 yaşına girmeniz sorun oluşturmaz. Yaş durumunuza göre AGH yapıp yapamayacağınızı http://www.ua.gov.tr/agh sitesinde yer alan, ‟gönüllü için doğum tarihi uygunluğu kontrolü‟ adlı dokümandan bulabilirsiniz.

29. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında İtalya’ya gitmek istiyorum fakat İtalyanca bilmiyorum, bu sorun olur mu?

Avrupa Gönüllü Hizmetinde dil bilme ve bunu belgeleme zorunluluğu yoktur. Yalnızca bazı projelerin yürüyebilmesi için ev sahibi kuruluşlar gönüllülerden temel düzeyde o ülkenin dilini bilmesini isteyebilir.

30. Bazı kuruluşların Avrupa Gönüllü Hizmeti için başvuru ücreti aldığını duydum. Bu doğru mu?

Avrupa Gönüllü Hizmeti başvurularında hiç bir kuruluş gönüllülerden başvuru ücreti alamaz.

31. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında tatil için Türkiye’ye gelebilir miyim?

AGH kapsamında yalnızca gidiş – dönüş biletiniz karşılanır. Eğer siz tatilinizi Türkiye‟de geçirmek isterseniz yol paranızı kendiniz karşılamalısınız.

32. Avrupa Gönüllü Hizmetine kaç defa gidebilirim?

Avrupa Gönüllü Hizmeti‟ne yalnızca bir defa gidilebilir. Ancak istisna olarak, kısa dönem (14-59 gün) bir Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmış olan gençler ikinci defa bir AGH yapabilir. Bu durumda ikisinin toplamı 12 ay‟ı aşmamalıdır. İstisna olarak, hem kısa hem de uzun dönem AGH yapmış bir genç „‟Geniş Ölçekli AGH‟‟ adlı ayrı bir gönüllü faaliyete de katılabilir. Erasmus+ Program Rehberinden ya da akredite kuruluşlardan bu konuda detaylı bilgi alınabilir.

33. İki arkadaş Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında aynı projeye gidebilir miyiz?

Teknik olarak mümkün olmasına rağmen ev sahibi kuruluşlar genellikle aynı ülkeden iki genci projelerine kabul etmek yerine kültürler arası çeşitlilik amacıyla farklı ülkelerden gönüllüleri almayı tercih ediyor.

34. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında hangi ülkeye gitmemizi tavsiye edersiniz?

Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı‟nın en önemli yanı gençlerin sorumluluk ve inisiyatif almasıdır. Avrupa Gönüllü Hizmetinde ülkeden daha çok projenin önemli olduğunu hatırlatır, çok istediğiniz ve sevdiğiniz bir ülkeye gittiğinizde projenizden kaynaklanan problemlerden ötürü sorunlar yaşayabileceğinizi, proje süresi göz önüne alındığında hoşunuza gidecek ve ilgi alanınıza hitap eden bir projeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz.

35. EVS ne demektir?

EVS-European Voluntary Service (Avrupa Gönüllü Hizmeti)’nin İngilizce kısaltılmış halidir.

36. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne kabul edilirsem Ulusal Ajans bana herhangi bir eğitim verecek mi?

Gönderen ve ev sahibi kuruluşlar tarafından kabul aldıktan sonra projenize başladığınızda katılmanız zorunlu olan ve bulunduğunuz ülkedeki ulusal ajanslar tarafından düzenlenen eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimler; ülkeden ayrılmadan önce haklarınızın ve sorumluluklarınızı anlatıldığı “Ayrılış Öncesi Eğitimi”, AGH‟nin gerçekleştiği ülkeye gittiğinizde “Varış Sonrası Eğitimi”, projenizin ortasında “Ara Dönem Değerlendirme toplantısı” ve ayrıca ülkenize döndükten sonra da yine Türkiye Ulusal Ajansı tarafından düzenlenen “Nihai Değerlendirme” toplantısına davet edilirsiniz.

37. Gönderen kuruluşun benim için herhangi bir masrafı olacak mı?

Evet. Ulusal Ajans tarafından gönderen kuruluşunuza yol, vize masraflarınızla beraber sizin hazırlıklarınız esnasında yapmaları muhtemel harcamalar için ilgili proje bütçesinden belirli bir hibe tutarı verilmektedir.

38. Üniversiteyi bitirdim fakat henüz askerliğimi yapmadım. Askerliğimin tecil edilmesi için yardımcı olur musunuz?

Askerlik konusu tamamen AGH‟nın ve Ulusal Ajans‟ın dışında ve kişisel bir konudur. Vize ve okullardan izin alma konularında olduğu gibi, projeleri kabul olan gençlere gönderen kuruluşlarının Ulusal Ajans‟tan talep etmesi halinde resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini talep eden bir yazıdır.

39. Ev Sahibi Kuruluşların kabul kriterleri nelerdir?

Başvuru esnasında nelere dikkat etmek gerekli? Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçimindeki en önemli kriterleri projenin amaç ve hedefleri doğrultusunda aranan gönüllü profili ve buna bağlı olarak da sizin göndereceğiniz özgeçmişiniz (CV) ve motivasyon mektubunuzdur. Özellikle motivasyon mektubunuzda kişisel özelliklerinizden, gönüllülük kavramından ne anladığınız, neden o projeye gitmek istediğiniz ve Avrupa Gönüllü Hizmeti‟nin size ne kazandıracağını açıkca belirtmelisiniz.

40. Ev sahibi kuruluşta kiminle muhatap olacağım?

Avrupa Gönüllü Hizmetine başladığınızda, ev sahibi kuruluşta özellikle muhatap olacağınız 3 kişi olacaktır: Yasal temsilci, genellikle kuruluşların başkanlarıdır. Proje sorumlusu, AGH süresince yapmanız gereken faaliyetler konusunda sizi yönlendirecek kişi. Rehber (Mentor), genellikle kuruluş dışından sizin kuruluşa ve o topluma uyum sağlamanızı kolaylaştıracak, sorunlarınızla ilgilenecek, sizinle ve ev sahibi kuruluşunuzla aranızda bir köprü oluşturacak olan kişidir.

41. Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkında daha detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?

http://www.ua.gov.tr/agh sitesinden, Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili dokümanlara ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Ancak, hala sorularınızın cevabına yanıt bulamadığınızı düşünüyorsanız programın ayrıntıları, her türlü soru ve düşünceleriniz için agh@ua.gov.tr adresine mail atarak ilgili uzmanlara ulaşabilirsiniz. Bir öneri: Başvurduğunuz projelerin sizin için gerçekten doğru projeler olduğundan emin olunuz. “Avrupa‟ya gideyim de nereye ve nasıl olursa olsun” mantığı sizin için çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. Her şey Gönlünüzce olsun!

ÖNEMLİ NOT: Bu belge Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı hakkında sıkça sorulan sorulardan yola çıkılarak hem gönüllü olmak isteyen gençlerin hem de akredite kuruluşların sürecini kolaylaştırmak ve bilgilendirme yapmak amacıyla yayınlanmıştır. AGH ile ilgili tüm şartlar ve hükümler Erasmus+Program Rehberinde yer almaktadır.

 

 

Eğitim Direktörlüğü, Proje Atölyesi üyeleri ve Uludağ Üniversitesi öğrencilerine yönelik eğitim programları planlayan ve yürüten bir direktörlüktür. Hedefimiz, gençlerin üniversite bünyesinde eğitim programlarına katılarak kendilerini geliştirmeleridir. Gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak, eğitim ve kariyer hayatlarında yardımcı olacak programları yapmakta, yeni eğitim programları da düzenlemekteyiz.
Proje Yazma Eğitimi, Proje Yazma Eğitmen Eğitimi, Dil Eğitimleri başta olmak üzere farklı alanlarda eğitim programlarımız mevcuttur. Bunun yanı sıra farklı direktörlüklerimizle birlikte hareket etmekte, ortak eğitimler de vermekteyiz.

NELER YAPIYORUZ?
-Proje Yazma Eğitimleri
-Proje Yazma Eğitmen Eğitimleri
-Dil Eğitimleri
-Liderlik Eğitimleri

Emine Nur ÖZCAN
Eğitim Direktörü
eminenurozcan293@gmail.com

Uludağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı 2. sınıf öğrencisiyim. 2017’den beri Proje Atölyesi’nde aktif olarak görev almaktayım. Eğitim Direktörlüğünü yönetmekteyim. Aynı zamanda 4Dörtlük adlı edebi bir bloğun yazarlarından biriyim.

U.Ü. Proje Atölyesi PAKADEMİ Direktörlüğü

güçtür ve bilginin toplum ve dünya olayları üzerindeki etkisi mutlaktır. Etkisi tüm zaman boyunca devam etmiştir ve edecektir. Bilgiye sahip olanlar stratejik düşünce ile doğru eylem halinde olmuşlardır.
Genç nesiller gelecek zamanın mirasçılarıdır. En uygar ve en refaha kavuşmuş millet olarak varlığımızı yükseltmek aklın ve bilimin öncülüğünde genç nesillerin çağdaş bilgi ve kültürle yetişmesine bağlıdır. Çağdaş uygarlık yolunda ilerlemek ve başarı kazanmak, yaşamın şartıdır.
PAKADEMİ (Politika Akademisi) Direktörlüğü;sahip olduğu dinamik idealleri ile
Bursa Uludağ Üniversitesi’nin Erasmus+, toplumsal sosyal projeler ve girişimcilik alanında çalışmalar yürüten Proje Atölyesi çatısı altında kurulan, politika ile ilgili her alanda çalışmalar yürüten bir direktörlüktür.

Vizyonumuz

Politika kavramının ve olgusunun var olduğu her alanda ulusal ve evrensel boyutta geleceğe artı
değerler katan, yenilik ve farklılık yaratan çalışmalara imza atan gençlik oluşumu olmaktır.

Misyonumuz

Genç bireyleri politika ile ilgili her alanda ulusal ve uluslararası faaliyetler ve ‘’Gençlik Kürsüsü’’ programlarımız ile karar alıcı mekanizmalarla bir araya getirerek çağdaş bilgi ve kültürle yetişmesini, olayları ve olguları analitik ve stratejik düşünce yöntemleriyle incelemesini ve çözümlemesini, neden-sonuç ilişkisi içerisinde bağlantı kurabilmesini, sorumluluk alabilmesini ve yerine getirebilmesini, ulusal ve evrensel olarak topluma katkı sağlayan yurtsever bireyler olmasını, geleceğe artı değerler katacak yeni ve işlevsel politikalar üretmesini sağlamaktır.

Berkcan AYNA

PAKADEMİ Direktörlüğü
berkcanayna@yandex.com.tr

Uluslararası İlişkiler bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim, U.Ü. Proje Atölyesi bünyesinde bir yıldan fazladır aktifim ve şuanda PAKADEMİ Direktörlüğü görevini yürütmekteyim.

Kültür Sanat’ı sosyal hayatın bir parçası haline getirerek yorum ve yaratıcılığa dayanan etkinliklerle kişilerin yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmayı sağlayan bir platformdur.Güncel etkinlik programımızda yer alan Sanat Atölyeleri çocuklar ve gençleri sanatla buluşturmayı ve izleyiciyle sergilenen eserler arasında iletişim kurmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Proje Atölyesi Kültür Sanat’ın eğitim ve sanat atölyeleri, düzenlenen sergilere paralel farklı yaş grupları ve engellilere yönelik birbirinden renkli ve yaratıcı etkinlikleriyle yıl boyunca sürdurulmektedir.

Proje Atölyesi Kültür-Sanat Direktörlüğü, Kültür Sanat’ın ; eğitim, araştırma faaliyetleri yaparak, kültürel çalışmalar gerçekleştirerek Uludağ üniversitesi öğrencileri’nın sosyo-kültürel gelişimine liderlik etmek, Proje Atolyesinin bu alandaki öncü direktörlüğü olmaktır.Uludağ üniversitesi proje atölyesi üyelerinin ve kentte yaşan bireylerin kendilerini yaşam boyu geliştirebilecekleri bir eğitim ve kültür platformu yaratmak, eğitim ve araştırma programları ile çocukların ve gençlerin kültür-sanat alanındaki yaratıcılığını ve eleştirel düşünebilme becerilerini geliştirmek, ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yaparak, Uludağ Üniversitesi öğrencileri için bir cazibe noktası haline gelmesine, dolayısıyla farkındalığın gelişmesine katkıda bulunmak, Uludağ Üniversitesinde toplumsal yardımlaşma ve dayanışma anlayışına dayalı gönüllülük kültürünün gelişmesine ve kurumlar arasında yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır.

Ümit TUNA

Kültür-Sanat Direktörlüğü
umittuna694@gmail.com

Uludağ üniversitesi Mühendislik Fakültesi/Makine Mühendisliği öğrencisiyim. 2016 yılından bu yana Proje Atölyesi’nde gönüllü olarak Kültür-Sanat Direktörlüğü görevini yürütmekteyim.

Proje Atölyesi Bilişim ve Teknoloji Direktörlüğü olarak; Bilişim alanında uzman olan kişileri üniversitemize davet ederek, üniversitemizin öğrencilerine eğitim ve seminer vermesini sağlıyoruz. Bunun yanı sıra Bilişim Zirvesi ve buna benzer büyük projelerimizde olmaktadır.

Seminer ve Eğitimlerin içeriği;

-Web Tasarım
-Kodlama
-Siber Güvenlik
-Robotik üzerine olmaktadır.

Proje Atölyesi Bilişim ve Teknoloji Direktörlüğü olarak; Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde Üniversite öğrencilerinin “Eleştirel Düşünme”, “Yaratıcı Düşünme”, “Araştırma”, “İletişim”, “Problem Çözme”, “Karar Verme”, “Girişimcilik” vb. becerilerini geliştirmeleri için fırsatlar sunarak geleceğin mesleği olan Bilişim Sektöründe kendilerine yer edinmelerine olanak sağlıyoruz.

Neler Yapmayı Hedefliyoruz?

-Bilişim Fuarları
-Bilişim Sempozyumları
-Eğitimler
-Bilişim Zirvesi

Burhan KAYA
Bilişim ve Teknoloji Direktörlüğü
burhanky37@gmail.com

Uludağ Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 4. Sınıf öğrencisiyim. Proje Atölyesine 3. Sınıf’ın 2. Döneminde katıldım. Şuan da Proje Atölyesin de Bilişim ve Teknoloji Direktörlüğünü yürütmekteyim.

Melih Turan
Bilişim ve Teknoloji Direktörü
mturan769@gmail.com

Bilgisayar öğretmenliği 4.sınıf öğrencisi.

Tanım, Amaç ve Kapsam

Çeviri Direktörlüğü, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olan Proje Atölyesi’nin alt departmanıdır. Proje Atölyesi üyeleri için geçerli olan tüm kurallar ve uygulamalar, Çeviri Direktörlüğü’ne üye olan kişiler içinde geçerlidir.

 

Bu direktörlüğün kurulmasının ve yürütülmesinin temel amacı bilindiği üzere uluslararası platformlarda projeler yapan Proje Atölyesi’ni yabancı dil bağlamında desteklemektir. Yurt dışından gelen ve yurt dışına gönderilen projelerin çevirileri, Atölye içi ve dışı etkinlikler, tanıtım amaçlı uygulamalar ve çeşitli projelerde yer alan Atölye üyeleri için gereken yabancı dil desteği bu direktörlük tarafından sağlanacaktır.

Direktörlük, küresel bir iletişim dili olan İngilizceyi temel alsa da diğer yabancı diller konusundaki katkılara açıktır. Bununla birlikte İngilizce dilini geliştirmek adına direktörlük hem kendi içinde hem tüm Atölye kapsamında çeşitli etkinlikler ve uygulamalar düzenleyecektir. Söz konusu bu etkinlikler ve uygulamalar ayda en az 1 defa gerçekleştirilmelidir. Çeviri Direktörlüğüne üye olan veya diğer direktörlüklerden herhangi birine üye olan kişiler yapılmasını önerdikleri etkinlik, uygulama, pratik veya aktiviteler konusunda direktörlük yönetimine fikir beyan edebilirler.

Çeviri direktörlüğünde aktif ve verimli olan, proje çevirilerine katkı sağlayan üyelerin Proje Atölyesi’nin kaynaklarını kullanma önceliği vardır.

Yunus Ağar
Çeviri Direktörlüğü
yunusagar18@gmail.com

 

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi 1.sınıf ögrencisiyim.2 dönemdir Proje Atölyesinin gönüllü üyesiyim.Çeviri Direktörlüğünü yönetmekteyim.

Direktörlüğün Faydaları

Çeviri Direktörlüğü, Atölye’nin iç yapısal işlerine ve  üyelerin İngilizce dili gelişimine katkı sağlayacaktır. Çeviri işlemleri, kelime,kelime kalıbı ve cümle dizilimi bilgisi ile birlikte dilin aktif kullanımını gerektirdiği için bu işlemlerde görev alan kişiler ilgili alanlarda gelişim kaydedeceklerdir. Direktörlüğün uyguladığı etkinler, İngilizce dilinin geliştirilmesi için eğlenceli ve öğretici olacaktır.

Üyelere Dair Genel Kurallar

Direktörlüğe üye kaydı yaptırmak için Proje Atölye’si üyesi olmak yeterlidir. Hali hazırda Çeviri Direktörlüğü’ne üye olan kişiler:

 • Direktörlük ve Atölye içinde olumsuz davranışlarda(saldırganlık yapmak, hakaret ve küfür etmek, psikolojik şiddet uygulamak vb. ) bulunmamalıdır.
 • Direktörlük yönetiminin uyguladığı görev ve iş dağılımlarında yer almalıdır.
 • Direktörlük içinde aktif ve verimli olmalıdır.
 • Direktörlükten gelen bildirimlere, geribildirim yapmadığı takdirde geçerli mazereti bulunmalıdır.
 • Direktörlük ve Atölye’nin yaptığı etkinliklere optimal düzeyde katılım sağlamalıdır.
 • Yönetim tarafından verilen görevin yerine getirmeli veya telafi edilemeyecek bir sürede görevden vazgeçmemelidir.
 • Direktörlükten izinsiz çeşitli işlerde yaptırım için Direktörlüğün veya Atölye’nin ismini kullanmamalıdır.
 • Direktörlük ve Atölye yönetiminin güvenini sarsmamalıdır.

 

Yukarıdaki koşulları yerine getirmeyen üyeler Direktörlük Yönetimi tarafından ekipten uzaklaştırılacaktır. Uzaklaştırma cezası alan üyelere sebep belirtmek Proje Atölyesi Yönetimi’nin inisiyatifindedir.

Proje Atölyesi bünyesinde gerçekleşen duyuru, etkinlik, proje vb. çalışmaların online platformlarda paylaşılmasını sağlayan ekiptir. Ayrıntılı bir şekilde bakacak olursak Sosyal Medya Direktörlüğü’nün görev tanımları aşağıda ki gibidir.

-Sosyal Medya hesaplarını yönetmek.

-Atölye içinde Sosyal Medya kullanımını takip etmek.

-Duyuruları düzenli ve zamanında paylaşmak.

-Düzenlenen Erasmus+ projelerinde aktif olarak görev almak.

-Sosyal ağlarda özel kampanyalar ve kurgular oluşturmak.

-Oluşturulan ağlardaki kullanıcı sayısını nitelikli olarak sürekli artırmak.

Atölye adına Sosyal Ağlarda yapılmış uygun olmayan paylaşımları en kısa sürede fark edip aksiyon almak.

-Üniversite ve Atölyede ki gelişmeleri takip etmek.

Efnan KALAYCI

Sosyal Medya Direktörlüğü efnanklyc@gmail.com

Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü öğrencisi. Yalova Anadolu İletişim Lisesi “Gazetecilik” bölümü mezunu. 2015 yılında Proje Atölyesine katılarak projelerde görev almaya başladı. 2016 yılında Proje Atölyesi Sosyal Medya ekibine katılarak atölyenin sosyal medya hesaplarını yönetmeye başladı. 2017 yılında Proje Atölyesi Sosyal Medya Direktörü olarak, atölyede ki çalışmalarını yürütmektedir.

Etkinlik Direktörlüğü, sosyal hayatın parçası olan gençlere yönelik her türlü Sosyal, Kültürel, Spor, Eğlence ve Programlarda etkin rol almakta ve kişilerin yeteneklerini keşfetmelerine de yardımcı olmaktadır.

Ayrıca Etkinlik Direktörlüğü, Proje Atölyesi bünyesinde bulundan 8 ayrı direktörlüğe çeşitli faaliyet ve aktivitelerde çözüm ortağı olmaktadır. Her türlü Sosyal ve Kültürel projelerde de etkin rol almaktadır.

Fatih Işık

ETKİNLİK DİREKTÖRÜ
uufatihisik@gmail.com

Merhaba Ben, Fatih IŞIK. Uludağ Üniversitesinde Muhasebe ve Vergi bölümünde öğrenimimi sürdürmekteyim. 2016 Yılından beri Öğrenci Temsilciliği görevini yürütmekteyim. Çalışkan, Dürüst ve Vefalı olmak başlıca mesleki ilkelerimdendir.

Tanıtım ve sponsorluk direktörlüğünün tanıtım kısmının genel amacı Proje Atölyesini tüm öğrencilere tanıtarak yeni üyeler kazandırmak ve her öğrencinin yurt dışı imkanlarından emekleri ölçüsünde faydalanmasını sağlamaktır. Ayrıca üyelerin direktörlükler , yürütülen projeler ve erasmus + hakkında doğru ve güncel bilgiler edinmesine de yardımcı olmaktır.

Üniversitemizin farklı yerlerinde (mediko, fakülteler vs.) standlar açarak, düzenlenen etkinlikleri yakın çevremizden başlayarak olabildiğince çok insana duyurarak atölyemizi daha çok kişiye ulaştırmayı amaçlıyoruz.

Düzenlenen etkinliklerin tanıtılması görevini üstlendiğimiz gibi, bu etkinlikleri düzenleyen farklı direktörlükteki arkadaşlarımıza da sponsorluk ekibi olarak kimi zaman gerekli materyallerin bulunmasına yardım ederek kimi zaman ise düzenlenecek bir etkinlikte yapılacak ikramları vs. (gerekli olan şeyleri) ayarlayarak destekte bulunuyoruz. Bunun için de farklı şirketlerden ve kuruluşlardan sponsorluk desteği alıyoruz.

Mümin Aksu  
Tanıtım ve Sponsorluk Direktörlüğü
mumin.aksu1610@gmail.com

1996’da Bursa’da doğdum.Uludağ Üniversitesi İşletme 2.sınıf öğrencisiyim.Üniversiteyi ilk olarak İstanbul’da kazandım daha sonrasında Uludağ Üniversitesine geçiş yaptım ve ilk yılımda Atölye bünyesine üye oldum 2 yıldır aktifim ve şu an Proje Atölyesi’nin Tanıtım ve Sponsorluk direktörlüğünü yönetiyorum.

Sempozyum ekibi direktörlüğünü Selcan HALİSDEMİR’in yürüttüğü ve ekipte sorumlu diğer kişilerin Mehtap DUĞU, Esra YILDIZ ve Aykut ORBAY’ın ve daha birçok gönüllümüzün yardımları ile gerçekleştirdiğimiz sempozyumların mutfağını oluşturmaktadır. Her sempozyum için alanında uzman kişilerin, gönüllülerimizin yer aldığı araştırma ekibi ve diğer direktörlükte yer alan koordinatörlerimiz, gönüllü arkadaşlarımızın gösterdiği emekler ile meydana gelmektedir. Ekip hem yerelde ve ulusal(Erasmus+) alanda gerçekleştirilen projelerin tanıtımını, sürdürülebilirliğini sağlamak hem de günümüz sorunlarını farklı bakış açılarıyla ele alarak çözümler bulunmasını amaç edinmiştir. Hızla gelişen gündemi yakından takip ederken geçmişten elde edilen deneyimlerle farklı bakış açılarından yararlanmayı ve böylelikle farklı görüşleri bir araya getirerek çözüm odaklı çalışmalar yürütmeyi ve gençliğin gündem ile bağlantısını yakın tutmayı misyon edinmiştir.Bu dönem gerçekleştirdiğimiz ilk sempozyumumuz “Zorbalığın Bilinmeyen Yönü: Siber Zorbalık” İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte 2000’li yıllardan itibaren sosyal ağlarda ortaya çıkan akran zorbalığı ve siber zorbalığı ele almıştır.  Bu ağlar geniş toplumsal kesimlerde ilgi uyandırmasıyla iletişimin içeriği ve boyutları tartışılmaya başlanmıştır.
“Siber zorbalık” konusunda bu tartışmalardan biridir. Sempozyumumuz siber zorbalık insanların bilgi ve iletişim teknolojisi aracılığıyla rencide ve taciz edilmesinden, tehdit ve şantaja kadar uzanan çok farklı siber zorbalığı ele almıştır. Siber ortamda da gündelik yaşantıda var olan zorbalıkların yansımaları görülmektedir ve bu alanda uzman 4 akademisyenin katılımıyla gerçekleşen sempozyumuna çok sayıda üniversite öğrencisi,

Selcan Halisdemir

Sempozyum Direktörülüğü
selcanhalisdemir5@gmail.com

Uludağ üniversitesi sosyoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. 3 dönemdir atölyenin gönüllü üyesiyim aynı zamanda sempozyumların direktörlüğünü yapmaktayım.

akademisyen, yerel halkımız ve bu alanda çalışma yürüten dernekler ve organizasyonların katılımı ile herkesim tarafında ilgi toplamıştır. Sempozyumumuzun sürdürülebilirliğini sağlamak amacı ile yerelde ve ulusal alanda farkındalık yaratmak için etkinlikler ve proje çalışmalarına devam edilmektedir.

 

Aynı zamanda Ayla filmi oyuncularının katılımıyla gerçekleştirmiş olduğumuz “Ayla Film Söyleşisi”  Kore Savaşı’na asker olarak gönderilen Süleyman (İsmail Hacıoğlu) ve savaş esnasında öksüz kalan küçük Koreli kız Ayla’nın sevgi dolu samimi hikayesini ele alan film çekimleri sırasında yaşananları, çekim sıkıntılarını, film hakkındaki kötü görüşleri, oyuncuların deneyimlerini ve filmin başarısını  ele almıştır. sempozyumumuza çok sayıda üniversite öğrencisi, akademisyen, halkımız ve bu alanda çalışma yürüten dernekler ve organizasyonların katılımı ile herkesim tarafında ilgi toplamıştır.

 

 

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz sempozyumlarımız;

 • Değişen Dünya’da Kadın
 • Bir Öteki Yaratmak: İslamofobi
 • Evrensel Bir Fenomen Olarak Mülteciler
 • Kültür Endüstrisinde Televizyon, Sinema ve Tiyatro
 • Genç Bakış-Genç Beyin-Genç Bilişim Zirvesi ‘dir.

Sempozyumlarımız hakkında detaylı bilgiler öğrenmek için ve gelecek sempozyumlarımıza katılım sağlamak için “Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi” ‘ni takip edebilirsiniz.

Ekoloji Direktörlüğü ; Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesi’ nin Ekoloji , Sürüdürülebilir Yaşam, İklim Değişikliği , Küresel Isınma,Hayvan Hakları, Biyoçeşitlilik,   Doğa ve Çevre Koruma Projeleri ile ilgilenen bir alt birimidir.

Ekoloji Direktörlüğü Yerelde, Ulusalda ve Uluslararası alanda Çevre Sorunlarına Çözüm üretmek bu alanda projeler üretmektedir.
Direktörlüğümüz öncelikle Bireysel Çevre Bilincini Üyelerimize Kazandırmakta ve bu bilinci kazanan üyelerimizle birlikte çevre sorunlarına sürdürülebilir çözümler üretmeyi amaçlamaktadır..
Faaliyetlerimiz
Ekolojik Okuryazarlık Eğitimleri
Erasmus+ Projeleri
Uludağ Üniversitesi Çevre Festivali
İlkokul ve Liselerde Ekoloji Çalışmaları
Ekoloji alanında Sempozyum- Söyleşi- Panel Seminer Düzenleme
Doğa Gözlemi ve Kamp  Faaliyetleri
Film Gösterimleri

Burak TEMEL
Ekoloji Direktörlüğü
pomak333@gmail.com

Uludağ Üniversitesi Bahçe Bitkileri 4. sınıf öğrencisidir. Doğal Yaşam Topluluğu Kurucu Başkanı olup görevine devam etmektedir. 4 yıldır ekoloji doğa koruma projelerinde aktif olarak projelerde yer almaktadır. proje atolyesinin kıdemli üyelerinden olup 2012 yılından beri atolye içerisinde projelerde aktif olarak rol almaktadır.

Fotoğraf direktörlüğü olarak sosyal sorumluluk ve sosyal bilinç oluşturulmasını, diğer direktorlukler ve çözüm ortamlarımızla en üst düzeyde eş güdüm ve iş birliği içerisinde çalışmayı amaç edinmekteyiz.
Projeler üreten, uygulayan, destekleyen, bunun yani sıra proje atölyesi tarafından yürütülen her türlü etkinlikleri takip ederek kayda alıp sosyal medya paylaşımlarının yapılmasına yardımcı olmayı amaç edinen bir birim olmaktayız.

Neler Yapıyoruz

 

– Fotoğraf ve Ekipman Eğitimi
– Etkinlik Çekimleri
– Fotoğraf Projeleri
– Üniversite ve Proje Atölyesi Tanıtımı
– Fotoğraf ile Araştırma ve Gözlemleme
– Küçük Çaplı Sergiler

Buse DALGAKIRAN
Fotoğraf ve Video Direktörlüğü
busedalgakiran@gmail.com

1994 Yılının Ocak ayında Yalova’da doğdum. Lise hayatımı Yalova Anadolu lisesinde tamamladıktan sonra Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümüne 2014 yılında kayıt oldum. Üç yıl boyunca Uludağ Fotoğraf Amatörleri Topluluğunda görev aldım. Aktif anlamda Fotoğrafçılık ve Sanat ile ilgileniyorum. Daha bilinçli toplumlar ve bireylerin oluşturulması anlamında çeşitli projeler yürütmek istiyorum.

Medya ve Editörlük Direktörlüğü, Proje Atölyesi üyeleri ve Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin geleneksel medya hakkında bilinçlenmesi için çeşitli etkinlik ve programlar gerçekleştirmeyi, editörlük altında yayımlanacak olan dergi ile geniş öğrenci kitlelerine ulaşarak edebi ve kültürel zevklerin kazandırılmasını amaçlamaktadır.

Görevimiz zengin içerikli ve kaliteli edebi fikirler üreten Proje Atölyesi yayın organını, Uludağ Üniversitesi öğrencilerine sunarak vatana ve millete bilinçli bireyler kazandırmak, gelecek kariyerlerinde başarılı olabilmeleri için öncülük etmektir.

Hedeflerimiz

•Edebiyat,Kültür ve Sanat Dergisi

•Medya Söyleşileri

•Edebiyat Söyleşileri

•Edebiyat ve Medya yarışmaları/ programları

Eda Nur ŞENGÜLER
Medya ve Editörlük Direktörlüğü
edanur.hd@gmail.com

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı 2.sınıf öğrencisi. Proje Atölyesi, Medya ve Editörlük Direktörlüğü’nde çalışmalar yürütmektedir. 4Dörtlük adlı edebi bir blogun yazarlarından biridir.